Obrowiec-mostObrowiec-nocą

Straż Ogniowa w Obrowcu została założona w 1926r. Działała według zatwierdzonego statutu, a pierwszym jej komendantem był Emanuel Lipka. Członkami Straży Ogniowej byli między innymi: Paweł Olbrych, Aleksander Szmidt, Józef Pluta. Ówczesna siedziba strażaków mieściła się w małym budynku obok domu państwa Nowaków.

            Po II wojnie światowej w 1946r. komendantem straży został Józef Przybyła, zastępcą był Jerzy Hoseman, sekretarzem – Alojzy Gajda.

            Około 1950r. istniała drużyna żeńska. Do tego roku również strażacy – ochotnicy wyjeżdżając do pożarów jechali zaprzęgiem konnym z ręczną pompą, którą obsługiwało 5 mężczyzn.

Pierwszą motopompę M 200 straż zakupuje w 1959r. za zebranie 4 ton złomu.

            Ustalono wykaz gospodarzy, którzy w danym terminie musieli zapewnić konie do wyjazdów gaśniczych.

            Oczywiście oprócz akcji gaśniczych strażacy uczestniczyli co roku w zawodach pożarniczych i tak na przykład: za zawody do Strzelec Opolskich drużyna jechała furmankami. Organizowali zabawy okolicznościowe w sali Alojzego Gajdy.

            W 1977r. strażacy obrowieccy uzyskali zgodę na wybudowanie nowej remizy w miejscu gorzelni. Gorzelnia usytuowana była w centrum wsi, a na kominie tejże gorzelni uwiły swoje gniazdo bociany. Wyburzono więc cały zakład oprócz komina z gniazdem.

            Prace związane z budowa nowego obiektu trwały do 1980r. i prowadzone były w czynie społecznym. Wielkie zasługi w całokształcie prac mieli: Jerzy Klama, Jerzy Hoseman, Paweł Basczyk, Bernard Lipka, Antoni Pluta, Henryk Szmidt, Alfred Sładek, Jan Pluta, Alfred Plichta, Józef Konieczny, Leonard Niemiec, Paweł Kaptur, Józef Lipka, Antoni Kaptur oraz wielu innych mieszkańców wioski.

            Pierwsza zabawa sylwestrowa w przepięknej sali tanecznej odbyła się         w 1979r. Równocześnie strażacy otrzymali stary samochód gaśniczy marki Star 26 nazywany przez ochotników „Babcią”.

            Kolejne lata, to chwile świetności w działalności OSP Obrowiec. W 1984r. w przeglądzie techniczno – operacyjnym strażacy zajęli I miejsce w województwie, a w nagrodę dostali wóz bojowy marki Star 244. w tym samym roku ufundowano piękny sztandar dla jednostki.

            Zaangażowanie druhów w rozwój straży zaowocował kolejnym wozem bojowym marki Star 244 (1988r.).

            W 1991r. strażacy obrowieccy ufundowali dla miejscowego kościoła parafialnego dzwon „Florian”, który podczas mszy świętej w intencji żyjących i zmarłych strażaków został poświęcony przez ks. biskupa Antoniego Adamiuka oraz ks. proboszcza Rudolfa Hoffmanna.  

Decyzją Nr 27/30/KSRG z 10 sierpnia 1995r. Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Ochotniczą Straż Pożarna w Obrowcu włączono do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego.

 

Informacja: Błażej Kaptur

Pogoda
23 lipca
wtorek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN